“Buy” Prices in the Black Hills

Wanting to know if it's a good deal that you should stock up on while out grocery shopping in the Black Hills? Make sure you have this handy "buy" prices list with you so you know if it's a stock up deal or a pass by price.


Butter: $2.50/lb
Cheese: $2/lb
Cream Cheese: $1 per 8 oz
Eggs: $1 per dozen
Milk: $2 a gallon
Ice Cream: $4 for 140 oz or $2 for a square (1.5 quart)
Yogurt Cups: $0.45


Bananas: $0.40 lb
Grapes: $1 lb
Salad: $1 per bag or $0.89 per head
Strawberries: $1.50/lb
Tomatoes: $1/lb
Bell Peppers: $0.50 each
Frozen Vegetables:$1 per bag
Cucumber: $0.50 each
Peaches: $1/lb
Cantaloupe or Honeydew: $0.50/lb
Apples: $1/lb
Oranges: $0.70/lb
Grapefruit: $0.70/lb
Plums: $0.99/lb
Cabbage: $0.39/lb
Potatoes: $0.50/lb
Onions: $0.69/lb


Ground Beef : $2.50 lb depending on %.
Boneless Skinless Chicken Breasts: $2/lb
Whole Chickens: $0.99/lb
Chicken Cuts(thighs, drumsticks, ect): $0.89/lb

Other Groceries:

Bread: $1 loaf
Cereal: $1 box
Chocolate Chips: $1.50 bag
Crackers: $1 box
Flour, Ground: $0.50/lb
Ketchup 24 oz: $1
Mayonnaise 32 oz: $2
Oats: $0.50/lb
Pasta: $1/lb
Peanut Butter: $1
Spaghetti Sauce: $1.50
White Sugar: $0.50/lb
Tortillas: $1 for 8 or 10
Juice 32oz: $1
Orange Juice: $1.50


Toilet Paper: $0.25 per roll
Paper Towels: $0.50 per roll
Facial Tissue: $0.60
Laundry Detergent: $0.06 per load
Dog Food: $0.35/lb
Cat Food: $0.50/lb

Disclaimer: This post may contain a link to an affiliate. See my disclosure policy for more information.

{ 5 comments… read them below or add one }

1 Ian Watson November 10, 2013 at 1:04 pm


Thanks for this! Can you make it printer friendly?




2 Merissa November 10, 2013 at 7:32 pm

You can click the green button at the bottom of this post that says “Print Friendly” to print this page.


3 May Lynn December 27, 2013 at 6:57 pm

Wow!!! These prices are so low…makes me want to move to the Black Hills!!!! I can’t get produce that cheap in NY!!!


4 Tina May 15, 2015 at 7:54 pm

Those are the rock-bottom prices, right? Mostly seasonal? It’s a great list, but there’s a couple things on there I have never seen even half that cheap in my lifetime, such as $1 cereal. Boxes here (Manitoba, Canada) are typically $4.50 each and sometimes go down to $3 on sale. Perhaps bagged cereal or something… you’ve encouraged me to try to reach that price!


5 Merissa May 16, 2015 at 12:17 pm

This is a list of rock bottom prices from several years ago. I wish they were still that low! :)


Leave a Comment

Thanks for taking a moment to share your thoughts and your story. I love to hear from you and love when you are able to add something constructive to the conversation! Please remember this is a supportive and encouraging community. LHL reserves the right to delete any personal attacks, rude or offensive language, or anything not deemed family friendly. If you don't have anything nice to say, please keep it to yourself.

See our Comment Policy for more information.